Wstążki satynowe

O wstążkach tytułem wstępu

wstążki satynowe allegro

Dla większości z nas, termin wstążka jest dość jednoznaczny  i nie wymaga dodatkowych komentarzy – ot zwyczajny pasek tkaniny, często z obszytym brzegiem w celu utrzymania kształtu. 

Wstążki mogą być tkane z wielu rodzajów materiałów od najpopularniejszej gładkiej satyny przez gazę, twillu na aksamitnych splotach kończąc . Samo pochodzenie terminu wstążka nie jest jednak jednoznaczne, ale jak zauważa Aleksander Brückner, słowo to w języku polskim może mieć pochodzenie od nieużywanego już archaicznego słowa fetecie – strzępki a sięgając jeszcze dalej może być zapożyczeniem z języka włoskiego, w którym funkcjonuje słowo fetuccia – wstążka, od fetta, oznaczającego kawałek, pasek.

Wydaje się wielce prawdopodobne, że to właśnie ów makaronizm wpłynął na ukształtowanie się określenia wstążka w naszym kręgu językowym.  Feteć, Fetoć, czyli po prostu wstążka ma jednak oprócz swojego językowego pochodzenia znacznie dłuższą i niezwykle ciekawą historię, którą w niniejszym wpisie spróbuję przedstawić.(1)

źródło:

1. Aleksander Brückner Słownik etymologiczny języka polskiego Krakowska Spółka Wydawnicza 1927, Kraków.


  • Na naszej stronie przyczytacie min.
  • Europejska historia wstążki
  • XV i XVI wiek – rozwój mody na wstążkę
  • Wstążka w XVII i XVIII wieku
  • Wstążka jako czynnik kulturotwórczy
Z wstążki i tasiemki można zrobić niemal wszystko - ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.