Wstążki satynowe

Wstążka w kulturze


Trudno jednoznacznie określić, w którym momencie wstążki nabrały dodatkowego znaczenia, które można by określić mianem kulturotwórczego. Oxford English Dictionary zawiera informacje, że już w XVI wieku były one przekazywane między mężczyznami i kobietami jako swego rodzaju przysięga, obietnica wierności i przywiązania do danej osoby.


 W XVII wieku  z kolei szerokie niebieskie wstążki były noszone po drugiej stronie klatki przez członków Orderu Podwiązki, najwyższego honorowego odznaczenia przyznawanego przez brytyjskiego władcę.

Taśmy były również używane do wieszania medali , jako element dystynkcyjny do  udekorowania trumien uhonorowanych wojskowych, a dziś małe piny pokryte wstążkami wzorzystymi w różnych paskach noszone są na amerykańskich mundurach wojskowych zamiast medali.

 Użycie niebieskich wstążek i czerwonych wstążek jako pierwszej i drugiej nagrody w konkursie wydaje się być rozpoczęte pod koniec XIX wieku.

 

Wstążka jako przejaw pamięci zmarłych

Wstążki służyły także do upamiętnienia zmarłych. Żałobnicy nosili czarne opaski i opaski na głowę, a wąskie czarne "wstążki miłości" ozdobiły czapki i koce dzieci. Użycie wstążek jako pamiątki nabrało szczególnego znaczenia w drugiej połowie XX wieku. Myślę, że wiele osób pamięta również kiry pojawiające się na flagach narodowych w związku z tragicznymi okolicznościami – tak było po katastrofie smoleńskiej, ale również po śmierci papieża św. Jana Pawła II.

Symbolika żółtej wstążki znana jest w wielu rejonach świata, ale ja przytoczę jedynie przykład ze Stanów Zjednoczonych. Żółta wstążka symbolizowała determinację narodu amerykańskiego, aby wygrać bezpieczne uwolnienie zakładników. Żółte wstążki znalazły się w widocznym miejscu podczas ich powrotu do domu w styczniu 1981 roku po działaniach wojennych w Iranie. Żółta wstążka zyskała na znaczeniu i popularności jeszcze bardziej na początku lat 90. podczas wojny w Zatoce Perskiej. Pojawiła się ona w społeczeństwie wraz z hasłem "wsparcie naszych żołnierzy", w postaci żółtych wstążek przywiązanych do drzew i niezliczonych innych kontekstów. Często miało to dorozumiane znaczenie "przenieś naszych żołnierzy do domu" z rozmieszczenia oddziałów Pustynnej Tarczycy i Pustynnej Burzy. Pojawił się ponownie podczas inwazji na Irak w 2003 r. Z podobnymi znaczeniami, głównie w postaci żółtej wstęgi wydrukowanej na namagnesowanym materiale i wystawianej na zewnątrz samochodów.