Wstążki satynowe

Antyczne tkactwo i produkcja wstążek

Pierwsze źródła, które mogą świadczyć o antycznym pochodzeniu wstążki można spotkać już na jaskiniowych malowidłach ściennych, ale tak naprawdę w historii wstążki najważniejszym miejscem jest stanowisko archeologiczne w tureckim Çatal Hüyük, które obejmuje 13ha osadę założoną najprawdopodobniej między 7400 – 7300 r. p.n.e.

W odkrytym pod koniec lat 50. XX wieku stanowisku znaleziono dowody na to, że już wówczas ludzie tkali wąskie paski materiału na przenośnych krosnach. Takie wstążki miały zapewne przede wszystkim użytkowy charakter, ale w niektórych zespołach obiektów natrafiono na dowody, sugerujące, że wstążki tkane były także w celach dekoracyjnych, a być może również były swoistymi podarunkami, którymi obdarowywali się zakochani w sobie ludzie? Na to hipotetyczne pytanie oczywiście nie znajdziemy odpowiedzi z uwagi na brak źródeł pisanych z tego okresu.

wykopaliska wstążka


Jedna z amerykańskich badaczek, Elizabeth Wayland Barber, która jest autorką niezwykle interesującego opracowania dotyczącego tekstyliów „Pehistoryczne tekstylia: rozwój tkanin w epoce neolitu i brązu ze szczególnym odniesieniem do Morza Egejskiego”,  sugeruje w swoim opracowaniu, że ​​tancerze machali paskami materiału podczas rytualnych tańców. Znaleziono dowody na to, że w kulturach Morza Egejskiego w 2000 r. 1200 r. pne  funkcjonowali wyspecjalizowani tkacze, którzy używali pionowego krosna ważonego osnową, aby tkać ozdobne obrzeża i lampasy wykorzystywane do dekorowania odzieży.


źródło:

Barber, Elizabeth Wayland. Prehistoric Textiles. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1991.