Wstążki satynowe

Sznurek bawełniany 5 mm

Sznurek bawełniany 5 mm – wyjątkowe tworzywo do rękodzieła


W dobie, kiedy większość artykułów powstaje na masową skalę, coraz chętniej decydujemy się na to, aby wykonać przynajmniej niektóre elementy wystroju wnętrz samodzielnie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy związane z wytwarzaniem dywanów , toreb, koszyków i innych elementów dekoracyjno-użytkowych, by przekonać się jak wiele inspiracji można znaleźć. Zanim jednak uruchomimy naszą domową manufakturę, warto poszukać sznurka, który spełni nasze oczekiwania.

 

Jaki powinien być sznurek bawełniany na dywan?

Sznurek bawełniany przeznaczony do wytwarzania dywanów i chodniczków powinien być przede wszystkim „mięsisty”. Co się kryje za tym dość rzeźnickim określeniem? Przede wszystkim rodzaj splotu i ilość zastosowanego wypełnienia. Sznurek bawełniany o okrągłym przekroju nie wymaga dużej ilości wkładu, który stanowi najczęściej poliester lub akryl. Ze sznurka bawełnianego o okrągłym przekroju powstają naprawdę ładne dywany. Warto także zwrócić uwagę czy producent sznurka stosuje przędze z certyfikatami  oeko-tex, ponieważ jest to naprawdę istotny element świadczący o wysokiej jakości stosowanych materiałów.

Kolory sznurka przeznaczonego na dywan także są istotne. Wprawdzie większość z Was powie, że jasne kolory nie nadają się na dywan, ale pamiętajcie, że sznurek można nie tylko odkurzać, ale również prać, dlatego nie obawiajcie się wprowadzania kolorów do Waszych wnętrz.

Jaki sznurek na makramę?

Sznurek na makramę nie musi cechować się zupełnie innymi właściwościami – przede wszystkim nie może być uciągliwy, elastyczny, dlatego na wypełnienie nie nadaje się poliester. Należy wybierać sznurki z wypełnieniem bawełnianym, które dodatkowo po obcięciu sznurka pozwoli stworzyć postrzępione końce, które są elementem istotnym przy tworzeniu makram. Jedynie sznurki bawełniane z wypełnieniem bawełnianym sprawdzą się do tworzenia makram, w przeciwnym razie radzimy zastosować sznurek skręcany.

Czy najtańsze sznurki bawełniane nadają się do szydełkowania?

Oczywiście, że się nadają – ale jest jedno ale… sznurek bawełniany wykonany z jakościowo gorszej bawełny będzie się prezentował znacznie gorzej a ponadto będzie niezbyt przyjemy w użytkowaniu.

Sznurek bawełniany na krosna

Sznurek bawełniany jest także doskonały do tkania! Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na zakup krosien, ale wiele osób posiada warsztaty w swoich domach. Ze sznurka można stworzyć fantastyczne chodniki, ale także torby i inne elementy dekoracyjne. Jest jednak jeden istotny dla tkaczek element – sznurek bawełniany musi być nawinięty na cewki, bo tylko wtedy będzie się prawidłowo rozwijał w tkacie tkania.